Dzień się skończył i szykujesz się do snu. Po położeniu się w łóżku, sięgasz po telefon komórkowy i zaczynasz sprawdzać pocztę, media społecznościowe lub najnowsze wiadomości, aż zasypiasz. Ta praktyka, coraz bardziej powszechna wśród ludzi w każdym wieku, znana jest jako vamping i może mieć negatywne reperkusje zdrowotne.

Nastolatkowie najchętniej korzystają z ekranów i urządzeń elektronicznych przed snem. Może to być częściowo spowodowane tym, że właśnie wtedy mają wolny czas na czat z przyjaciółmi i konsumowanie treści rozrywkowych bez ścisłego nadzoru rodziców. Jednak duża część z nas, dorosłych, również wpada w ten szkodliwy nawyk. A nawet dzieci, które w coraz młodszym wieku posiadają smartfony.

Co to jest vamping?

Jak zapewne się domyślacie, vamping to korzystanie z ekranów i urządzeń elektronicznych przed snem. Choć najczęściej używane są telefony komórkowe, ze względu na szeroki wachlarz czynności, do których dają nam dostęp, to wykorzystanie tabletów i komputerów generuje ten sam efekt. Nawet oglądanie telewizji w tych przedsennych momentach może mieć te same komplikacje.

Problem jest spowodowany emitowanym przez te ekrany krótkofalowym światłem niebieskim, które zaburza wydzielanie melatoniny. Hormon ten jest uwalniany przez organizm na około dwie godziny przed snem, a jego produkcja jest regulowana przez cykle światła słonecznego. Światło emitowane przez te urządzenia oszukuje mózg, że jest jeszcze światło dzienne, co opóźnia produkcję melatoniny. Ale jakie są tego konsekwencje?

Konsekwencje zdrowotne vampingu

Bezsenność technologiczna

Główną konsekwencją jest tzw. bezsenność technologiczna. Ludzie spędzają średnio co najmniej 40 minut na korzystaniu z ekranów przed pójściem spać, ale opóźnienie snu może być jeszcze dłuższe, ze względu na powolną produkcję melatoniny. Efekt ten jest znacznie większy u dzieci.

Przyrost masy ciała

Bezsenność to nie jedyny problem. Zahamowanie wydzielania melatoniny zwiększa produkcję neuropeptydów. Substancje te są odpowiedzialne za regulację apetytu, dlatego możesz odczuwać zwiększone poczucie głodu, a zwłaszcza chęć spożywania pokarmów o dużej zawartości tłuszczu i cukru. Jeśli masz problem z przyrostem masy ciała, wejdź na https://www.osobistytrener.pl i zacznij działać już dziś w celu poprawy swojej sylwetki!

Uzależnienie od nowych technologii

Coraz więcej osób rozwija uzależnienie od nowych technologii. Ale w dodatku uzależnienie osiągnęło taki stopień, że towarzyszy nam nawet podczas snu. Korzystanie z ekranów przed pójściem spać nie tylko zwiększa pobudzenie i zmniejsza liczbę godzin odpoczynku, ale także wpływa na jego jakość. Osoby, które śpią z telefonem komórkowym w pobliżu, mogą być utrzymywane w stanie czujności w nocy.